Ostatnie dni Bruno Schulz Festiwal

2014-10-17  21:30

Kilkudniowe święto literatury i sztuki, któremu patronuje Bruno Schulz,  właśnie ma swój finał. A na finał przygotowało mocne akcenty: spotkania autorskie oraz galę wręczenia nagród literackich Angelus.

 

Nagroda Literacka Europy Środkowo-Wschodniej Angelus to corocznie przyznawane wyróżnienie dla pisarzy europejskich za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Tegorocznego laureata poznamy już 18 października (sobota) na uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu (wejście za zaproszeniami). Relację z gali będzie można zobaczyć na żywo na stronie angelus.com.pl. A jeszcze dziś, o godz. 19, w salonie Empik w Renomie, pięciu nominowanych pisarzy spotka się z czytelnikami. Są nimi: Jelena Czyżowa, Oleksandr Irwanec, Martin Smaus, Jachym Topol i Pavol Rankov.

W sobotę, 19 października, kolejne spotkanie autorskie. Do Ossolineum powinni się wybrać miłośnicy Zeruyi Shalev, współczesnej izraelskiej pisarki, znanej w Polsce z kilku opublikowanych powieści – „Mąż i żona” czy „Po rozstaniu”. Rozmowę poprowadzi Szymon Kloska (redaktor z Instytutu Książki), a tłumaczyć z hebrajskiego będzie Michał Sobelman. Po spotkaniu autorskim dyskusja panelowa „Wybieranie języka, wybieranie narodu, czyli czy istnieje obowiązek bycia pisarzem żydowskim” na przykładzie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W rzeczywistości o mocno skomplikowanym stosunku autora „Innego świata” do żydowskości porozmawia troje wybitnych znawców jego prozy: Joanna Tokarska-Bakir, Zdzisław Kudelski oraz Arkadiusz Morawiec.

Dwudniowa konferencja naukowa na Uniwersytecie Wrocławskim „Centra – peryferie w literaturze polskiej XX i XXI wieku” również będzie miała swój finał w sobotę. Tym razem będzie można posłuchać między innymi wykładu Elżbiety Konończuk o twórczości Edwarda Redlińskiego (tak, tak to autor „Konopielki” sfilmowanej w 1982 roku), a także wystąpienia Joanny Szydłowskiej, która zajmie się polskim reportażem XXI wieku.

Na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach festiwalu wstęp wolny, a szczegółowy program znajduje się tutaj: http://www.dokis.pl/events/view/2812

Elżbieta Miśkowicz

Bruno Schulz – patron Bruno Schulz Festiwal – jest jednym z najczęściej czytanych, tłumaczonych, komentowanych i adaptowanych na świecie autorów piszących w języku polskim. Od dwóch lat prawa do jego twórczości weszły w domenę publiczną, a to oznacza, że za sprawą możliwych wznowień (nie tylko w naszym kraju) dzieła autora „Sanatorium pod Klepsydrą” będą jeszcze intensywniej obecne w kulturze.  Bruno Schulz jest także symbolem tragicznej historii narodu żydowskiego i ofiarą Holokaustu – najdrastyczniejszego epizodu w europejskiej historii narodu żydowskiego.

https://www.traditionrolex.com/30