Pieniądze dla Muzeum Papiernictwa

2014-08-08  13:41

Jeden z najcenniejszych na Dolnym Śląsku zabytków techniki i ogromna atrakcja turystyczna, otrzymał pieniądze na dalszą rozbudowę. Prawie 10 milionów złotych zostanie przeznaczone na rewitalizację budynku suszarni oraz digitalizację zgromadzonych zbiorów. 

 

Ponad sześć i pół miliona złotych z niespełna dziesięciu przeznaczonych na projekt rewitalizacji Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Finansowego (MF EOG) oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF). Wkład własny, niecałe trzy miliony, zostanie przekazany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego. W ten sposób Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju uzyska nowe przestrzenie wystawiennicze, na których zaprezentowane zostaną stałe wystawy poświęcone technologii produkcji i zabezpieczeniu banknotów. W nowych pomieszczeniach prezentowana będzie kolekcja banknotów polskich, w której znajdzie się pierwszy polski papierowy pieniądz z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej.

Zgromadzone wcześniej, unikalne w skali kraju zbiory Muzeum Papiernictwa, zostaną sfotografowane i skatalogowane, a następnie udostępnione w postaci cyfrowej. Część obiektów zostanie poddanych konserwacji, w tym unikalne narzędzia. Warto przypomnieć, że już teraz można odbyć wirtualną wycieczkę po młynie papierniczym, jednym z obiektów  dusznickiego kompleksu budynków papierni, podziwiając unikalne polichromie zdobiące jego ściany i sufity, a także cenne wyposażenia.

Konferencja inaugurująca program Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i funduszy norweskich dla dziedzictwa kulturowego odbyła się w czwartek we Wrocławiu i połączona była z prezentacją referatów zaproszonych gości z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym, którego powstanie datuje się na 1605 rok. Unikatowa papiernia tworzy bezcenny w skali Europy zabytek techniki, który decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku uzyskał status pomnika historii. Dzięki temu siedziba muzeum  została zaliczona do grupy najcenniejszych zabytków mających szczególne znaczenie dla kultury naszego kraju. 

 

Roksana Obuchowska 
Redakcja DOKiS.pl

„Sięgając po lepszą prze(y)szłość” – pod takim hasłem 7 sierpnia odbyła się we wrocławskim hotelu Scandic konferencja inaugurująca dwuletni projekt inwestycyjno-modernizacyjny, jaki Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju realizuje dzięki dotacjom przyznanym z funduszy norweskich i funduszy EOG oraz ze środków krajowych.

Projekt jest złożony, zakłada renowację i adaptację na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe kompleksu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wraz z konserwacją i digitalizacją zbiorów. Całkowita wartość zadania to 9.562.660 zł.

https://www.traditionrolex.com/30