Tworzenie audiodeskrypcji

2014-08-05  11:43

Pod koniec wakacji Centrum Kultury Wrocław Zachód organizuje kolejne warsztaty z tworzenia audiodeskrypcji. Tym razem specjalna ścieżka dźwiękowa będzie przygotowywana do spektakli teatralnych. Zapisy już trwają.

 

W Polsce osoby z dysfunkcjami wzroku lub słuchu rzadko korzystają z dobrodziejstw kultury. Powód jest prozaiczny – mają ograniczone możliwości. Spektakle, filmy czy wystawy nie są przystosowane do ich potrzeb. CKWZ od kilku lat stara się tę sytuację zmienić, upowszechniając audiodeskrypcję. Wyjaśnijmy: audiodeskrypcja to taka specjalna ścieżka dźwiękowa, która wzbogaca dialogi w filmie opisami tego, co się dzieje na ekranie, opisami scenografii i sposobu gry aktorów, „opowiada” co się dzieje na obrazach wiszących na ścianach galerii i muzeów.

- Każdy ma wyobraźnię, osoby niewidome również. Trzeba ją tylko umiejętnie poruszyć – mówi Barbara Szymańska z Fundacji „Audiodeskrypcja”, która wraz z Tomaszem Strzymińskim poprowadzi sierpniowe warsztaty we Wrocławiu. – Bardzo istotny jest dobór słów, unikanie zbędnych wyrazów. Minimum słów, maksimum treści. Na przykład takie stwierdzenie „unosi się w górę” - mówimy tak i nie zastanawiamy się nad tym. A jednak to „w górę” jest niepotrzebne, zabiera cenne sekundy opisu.

Warsztaty tworzenia audiodeskrypcji mają charakter wykładów połączonych z ćwiczeniami praktycznymi. Te najbliższe poświęcone będą tworzeniu ścieżki dźwiękowej do spektakli teatralnych. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o materiały prezentujące dziedzictwo kulturowe Islandii (Centrum Kultury Wrocław Zachód prowadzi projekt  „Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury”).

- Audiodeskrypcja musi być na tyle uniwersalna, by przekaz dotarł do każdego. Zatrzymanie zwiedzającego przez trzy minuty przy jednym dziele, to maksimum. Przez taki czas człowiek jest się wstanie skoncentrować, skupić – opowiada Barbara Szymańska. – Wydawać by się mogło, że niezwykle trudno jest opowiedzieć osobie niewidomej o kolorach. A jednak da się. Stworzyliśmy dotykową paletę barw, wykorzystując inne niż wzrokowe bodźce do opisania danego koloru.

Warsztaty odbędą się 29-31 sierpnia i są bezpłatne, obowiązują wcześniejsze zapisy w dziale programowym CKWZ (e-mail: biuro@ckwz.art.pl).

Elżbieta Miśkowicz

https://www.traditionrolex.com/30