Sztuka pomiędzy murami

2014-08-01  13:55

W Legnicy niebawem odbędzie się druga edycja Festiwalu Street Art Beetween the Walls, który po raz pierwszy miał miejsce późnym latem 2012 r. Podobnie jak wtedy, organizuje go Fundacja Sztuka dla Ludzi (w partnerstwie z Galerią Sztuki). Od kilku lat konsekwentnie edukują oni artystycznie młodsze i starsze pokolenia mieszkańców miasta i regionu, np. w takich projektach jak „Kultura Dojrzałości”, „ONN- Obywatel Nikomu Nieznany” czy obecnie – „Kolej Na Książkę” i „Ptasie radio”.

Pierwszy legnicki mural Dagmary Angier-Sroki /fot. F.SzdL, Otecki

Festiwal, który zaplanowano od 26 do 30 sierpnia ma skupiać działania dotyczące street artu czyli tzw. sztuki ulicy. W Legnicy takowa nie jest zbyt popularna, ale w innych miastach Polski i Europy traktowana jest na równi z inicjatywami tak zwanej wysokiej sztuki, a jej autorów postrzega się jako artystów. I nie chodzi tu jedynie o graffiti, ale również o inne realizacje określane mianem site-specific, environment, czyli traktujące środowisko życia człowieka (coraz częściej jest nim miasto) jako naturalną przestrzeń dla sztuki, która jeszcze kilka dekad temu egzystowała jedynie w elitarnych galeriach i muzeach.

Best Replica Watches

„Dagmara, Bartek i ich fundacja wprowadzili street art do naszego miasta. Wcześniej było zaledwie kilka oderwanych działań animacyjnych w jego tkance i parę nieśmiałych anonimowych prób graffiti. Dzięki nim mamy w mieście pierwsze - i nie ostatnie) - wielkoformatowe murale oraz grafitti z prawdziwego zdarzenia, bo wykonane przez cenionych polskich twórców street artu, jak: ZBIOK, WERS, MIESTO, GBR (np. w parku miejskim czy przy ul. Szkolnej)” – mówi kuratorka i krytyczka sztuki, która wspiera fundację w jej projektach.

Festiwal Street Art Beetween the Walls 2 to jednak nie tylko autorskie dzieła tworzone na ścianach. W jego ramach zaplanowano również dwa sety didżejskie, projekcje filmów, a także wykłady i dyskusje na temat sztuki miejskiej w kontekście wydarzeń społecznych na Ukrainie, a przede wszystkim warsztaty dla gimnazjalistów i licealistów. Łącznie 5 dni wydarzeń.

- Młodzi chętnie słuchają o tym, co ich interesuje, ale my od początku stawiamy na edukację poprzez działanie i twórczą aktywizację, taka jest idea naszej fundacji” – tłumaczy Bartłomiej Sroka – „Dlatego chcemy, by trochę posłuchali nas i zaproszonych gości, ale głównie – by działali”.

W tym roku warsztaty będzie prowadził jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów street-artu OTECKI. Na jednej z kamienic Zakaczawia w Legnicy powstanie jego mural, tematycznie związany z obecną sytuacją na Ukrainie i rodzącymi się tam postawami społecznymi. Na sąsiednich Kartuzach pojawi się jeszcze jeden mural, który zaprojektuje i wykona małżeństwo artystów i jednocześnie organizatorów Festiwalu – Dagmara i Bartłomiej.

Od 1 sierpnia br. można się zapisać na warsztaty, na które miejsca są niestety ograniczone. Komu się nie uda, może pomóc podczas festiwalu jako wolontariusz. Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt z fundacją (mailowy, telefoniczny bądź poprzez jej profil na facebooku). Udział jest nieodpłatny. Pozostałe działania Festiwalowe są otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób, bez ograniczeń wiekowych. Miejsce: Otwarta Pracownia Sztuki, ul. Szkolna 7, Legnica (oprócz warsztatów i tworzenia murali w otwartej przestrzeni miasta).

Info i zapisy na warsztaty:
kom: 604 154 659
e-mail: sztukadlaludzi@gmail.com,
www.sztukadlaludzi.org,
facebook.com/sztukadlaludzi

www.besttime.me
Tekst: Justyna Teodorczyk
Fot.: F.SzdL, Otecki
 
https://www.traditionrolex.com/30