Przestrzeń (nie) okiełznana - PSPACE Michała Pietrzaka

2014-06-06  13:01

Do 29 czerwca, w jeleniogórskiej Galerii Korytarz, miłośnicy fotografii będą mogli podziwiać PSPACE Michała Pietrzaka, wystawę stanowiącą oryginalne połączenie zdjęć i wideo, której celem przewodnim jest zaprezentowanie odbiorcy sposobów, w jakich oddziaływuje na niego materia.

Na zdjęciu: wernisaż PSPACE Michała Pietrzaka /mat. organizatora

W środowisku komputerowym pspace (ang. paper space) to komenda programu środowiska CAD (ang. Computer Aided Design) służąca do przemieszczania się między przestrzenią modelu, a przestrzenią papieru, w której za pomocą okien zawierających różne widoki opracowanego modelu, przygotowywany jest układ projektu do druku. PSPACE Michała Pietrzaka to kilka zestawów prac oscylujących wokół tematu przewodniego, jakim jest ogólnie rozumiana „przestrzeń”, a dokładniej rzecz ujmując wzajemne oddziaływanie: jej na nas i nas na nią. Autor wypowiada się za pomocą fotografii, budując z nich poliptyczne obiekty zestawiane z animacjami poklatkowymi. Tłem dla jego prac jest zurbanizowana przesteń miejska, będąca punktem wyjścia do dalszych rozważań. 

Jak pisze we wstępie do katalogu Adam Sobota:

- Architektura nie sprowadza się dla niego do plastycznej formy, ale ukazuje ją jako poligon ludzkiej obecności, która stwarza, ożywia i przekształca przestrzeń. W tych relacjach ludzie wyznaczają puls życia poprzez uobecnianie się i zanikanie w ustalonym przez kamerzystę polu widzenia. To coś zupełnie innego niż typowe dla idealizowanych wizualizacji architektury ozdabianie ich wstawkami sylwetek ludzkich i elementów przyrody. Tutaj autor ukazuje autentyczny „habitat”, gdzie widoki banalnej miejskiej zabudowy i rytmy ludzkiej obecności stapiają się w fascynującą całość.

Piotr Komorowski dodaje: 

- Koncepcje przestrzeni ewoluują wraz z rozwojem świadomości, postępem myśli. W każdym przypadku jednak postrzegana przestrzeń stanowi zewnętrzne odbicie naszej wewnętrznej konstytucji. Pojmowanie przestrzeni, tak samo zresztą jak i czasu, oparte jest o dyspozycję umysłu, który warunkowany jest własną strukturą, ale i własnymi ograniczeniami. Żyjemy w przestrzeni, ale przecież i ona przenika nas, całe nasze istnienie. Warto też zauważyć, że choć często kreujemy przestrzeń, to i ona określa zwrotnie nasze odczuwanie rzeczywistości – tej codziennej, pragmatycznej, ale i tej mitycznej, także abstrakcyjnej.

Wystawę można oglądać do 29 czerwca 2014 r. w Galerii Korytarz w Jeleniej Górze. Kuratorami wystawy są Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki.


Michał Pietrzak urodził się w 1977 r. w Bystrzycy Kłodzkiej. Mieszka i tworzy we Wrocławiu. Jest absolwentem Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Twórczo wypowiada się głównie za pomocą fotografii oraz video, wykorzystując te media instrumentalnie jako narzędzia do realizacji własnych zamierzeń koncepcyjnych: „fotografia nie ukazuje rzeczywistości, fotografia ją kreuje”.

 

PSPACE – Michał Pietrzak
[fotografia / video]
wystawa:
23 maja – 29 czerwca 2014 r.
Galeria Korytarz
ul. Bankowa 28-30, Jelenia Góra
Kuratorzy:
Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki
 
Opracowała
Roksana Obuchowska 
Redakcja DOKiS.pl
https://www.traditionrolex.com/30