"Plejada artystów współczesnych" w Muzeum Narodowym

2014-05-19  12:01

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Plejada artystów współczesnych". Tym razem bohaterem spotkania będzie Jan Lebenstein. W programie znajdzie się oprowadzanie po wystawie czasowej, prezentacja prac artysty na wystawie stałej, projekcja filmu TVP Wrocław i dyskusja.

Jan Lebenstein Figury osiowe 1958 / mat. prasowe organizatora


Cykl „Plejada artystów współczesnych”

Jan Lebenstein

24 maja 2014,  godz. 14.00

 

Dodatkowa atrakcja oprowadzanie po wystawie czasowej Jana Lebensteina

 

Wstęp wolny

 

Program:

14.00 – oprowadzanie po wystawia czasowej Jana Lebensteina, Iwona Gołaj

15.00 – prezentacja prac artysty na wystawie „Polska sztuka współczesna”

                        (3. piętro) – Joanna Korsan

15.30 – projekcja filmu Elżbiety Sitek Jan Lebenstein (1. piętro, sala 116)

16.10 – dyskusja na temat filmu i twórczości artysty z udziałem Elżbiety Sitek

 

Jan Lebenstein urodził się w 1930 r. w Brześciu Litewskim nad Bugiem, zmarł w 1999 r. w Krakowie. Ukończył warszawską ASP pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego. Zadebiutował w 1955 r. na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale. Pod koniec lat 50. rozpoczął cykl prac pt. „Figury kreślone”, usiłując wpisać postać ludzką w prostokątną płaszczyznę kartki papieru milimetrowego. Później tworzy cykl „Figury osiowe”, który stał się uzewnętrznieniem ego artysty, jego rozumienia istoty życia, trwania, śmierci, erotyzmu. Za ten cykl otrzymał w 1959 r. Grand Prix na Pierwszym Międzynarodowym Biennale Malarstwa Młodych w Paryżu. W 1960 r. zamieszkał na stałe w stolicy Francji, gdzie rok później odbyła się jego wielka monograficzna wystawa w Musée d' Art Moderne de la Ville de Paris. Lata 60. okazały się najważniejszym okresem w twórczości Jana Lebensteina. Wtedy powstały jego cykle: „Szkicownik intymny” (1960-65), „Potworne zwierzęta” (1960-65), „Kręgowce” (1966). W 1974 r. wykonał groteskowo-makabryczne ilustracje do włoskiej edycji powieści Folwark zwierzęcy George’a Orwella.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada najbogatszą w kraju kolekcję dzieł Jana Lebensteina, która liczy 126 dzieł: 34 prace olejne i akrylowe oraz 92 gwasze i rysunki. Na ekspozycji stałej prezentowanych jest 5 obrazów.

 

Jan Lebenstein  (czas: 50’53”)z cyklu: „Oblicza Kultury”

scenariusz i realizacja: Elżbieta Sitek

zdjęcia: Piotr Sędzikowski, montaż: Dariusz Zdziennicki, muzyka: Eugeniusz Rudzik

produkcja: TVP Wrocław 1993

Opowieść o życiu i twórczości wybitnego artysty, którego autorka filmu odwiedza w jego paryskim mieszkaniu. Jan Lebenstein dzieli się z widzami swoimi refleksjami o sztuce oraz opowiada o własnej twórczości. Wizyta w jego pracowni pozwala na dokonania przeglądu najciekawszych szkiców, rysunków i obrazów z różnych okresów działalności artysty.

 

----

Źródło: materiały prasowe organizatora.

https://www.traditionrolex.com/30