SREBRO 2014 - kulminacja legnickiego festiwalu

2014-05-16  13:01

Wielkimi krokami zbliża się kulminacja tegorocznego Festiwalu SREBRO. Wystawy czynne są od końca kwietnia, ale najgorętsze wydarzenia planowane są na majowy weekend 16-17.  To będzie prawdziwy maraton artystyczny: w ciągu dwóch dni odbędą się wernisaże wszystkich wystaw, w tym wręczenie cennych nagród w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej KLASYKA. 

Zdjęcie: Praca Gabrieli Cohn

Co roku na wiosnę Legnica zamienia się w światową stolicę srebra. Tegoroczna 35. odsłona festiwalu to ponad 20 ekspozycji, na których będzie można zobaczyć przeszło tysiąc projektów biżuteryjnych autorstwa projektantów z całego świata, a wykonanych przede wszystkim ze srebra, ale także z niekonwencjonalnych surowców, takich, których nie podejrzewalibyśmy o związki z biżuterią -  tworzyw sztucznych, produktów jadalnnych, części codziennych przedmiotów, zabawek, kamieni, szkła, gazet, tkanin, rośliny itp. 

Ważnym elementem festiwalu jest wystawa 23. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej KLASYKA, na której można podziwiać prace 40 (z 308) zakwalifikowanych artystów z całego świata. Zwycięzców konkursu poznamy w ten weekend. 

Ale festiwal to nie tylko „srebro”, ale również masa eventów związanych z biżuterią, albo z klasyką właśnie. Tytuł konkursu złotniczego tradycyjnie stał się kanwą letniego kina festiwalowego Silver Screen, które działa w tym roku pod hasłem: Srebro dla zuchwałych – klasyka filmowego gatunku od Casablanki do Avatara. Przez miesiąc, każdej środy w Galerii Ring prezentowany będzie jeden „klasyk” światowego kina. Na pierwszy wieczór (7 maja, godz. 18.00) zaplanowano „Brzdąca” Charliego Chaplina – niemal stuletni niemy film, który bawi i wzrusza mimo upływu lat. 

Program tegorocznej edycji festiwalu można znaleźć tutaj


----

O Legnickim Festiwalu SREBRO

Legnicki Festiwal SREBRO to najstarsze, największe i najważniejsze wydarzenie artystyczne w dziedzinie biżuterii w Polsce i jedno z największych w Europie. Organizowany jest od 1979 r., najpierw jako krajowy, a obecnie międzynarodowy przegląd sztuki biżuterii. W tym czasie w Legnicy pokazano ponad sto tys. obiektów współczesnej sztuki złotniczej z 200 krajów. Z biegiem lat Konkurs umiędzynarodowił się, zyskał hasło przewodnie (inne co roku), a w jury zasiadała plejada sław nowoczesnej sztuki złotniczej i designu z całego świata. Corocznie na MKSZ napływa kilkaset prac z ponad 40 krajów, ale nie tylko ten fakt uczynił z Legnicy stolicę złotniczego wystawiennictwa. Przyczyniły się do tego również: otwarta formuła oraz jakość i rozmach imprezy, podczas której prezentowanych jest grubo ponad tysiąc eksponatów na kilkunastu wystawach grupowych i indywidualnych. Części wystawienniczej towarzyszą katalogi oraz dyskusje i wykłady autorskie. Naturalną konsekwencją dynamicznego rozwoju imprezy było jej przekształcenie w festiwal (Legnicki Festiwal SREBRO), na którego kulminację ściągają artyści, krytycy, komentatorzy i miłośnicy biżuterii z całego świata. Festiwal składa się zwykle z kilkunastu wystaw artystów z Polski i zagranicy. Wystawom towarzyszą liczne, interdyscyplinarne wydarzenia, jak m.in.: sesja teoretyczna Granice Sztuki Globalnej, projekcje filmów, koncert, warsztaty, happeningi, etc. Festiwal odbywa się co roku w maju w Legnicy. 

 
Opracowała
Roksana Obuchowska 
Redakcja DOKiS.pl
https://www.traditionrolex.com/30