Szewska pełna niespodzianek

2014-05-15  11:01

Gdzie mieszka rudy kot Dante i dlaczego nie lubi, kiedy puka się do niego w szybkę? Gdzie stoją kamienne wrota z niemal osiemsetletnim portykiem? Na spacer pełen tajemnic zapraszamy młodych wrocławian już w najbliższą sobotę. Kierunek? Ulica Szewska!

- Choć Szewska znajduje się w ścisłym centrum miasta, nie jest tak dobrze znana jak Świdnicka czy Rynek - mówi Aldona Mikucka, historyk sztuki i przewodnik miejski, a od kilku lat organizatorka spacerów edukacyjnych po stolicy Dolnego Śląska. - A szkoda. Ma wiele urokliwych miejsc, niepowtarzalnych budowli i kryje niejedną tajemnicę. Postaramy się choć kilka z nich odkryć. A na koniec każdy uczestnik stworzy własną, niepowtarzalną  mapę Szewskiej.

Szewska jest jedną z najstarszych ulic Wrocławia, powstała na początku XIII wieku. Przy niespełna kilometrowej długości dukcie ulokowały się niegdyś dwory książęce,  Zakon Krzyżowców (dzisiejsze Ossolineum Replica Watches ) oraz kaplice i kościoły, np. kościół św. Macieja czy katedra św. Andrzeja (potem Marii Magdaleny). A później piękne kamienice, secesyjny Dom Handlowy Braci Barasch (dzisiejszy Feniks) czy modernistyczny dom towarowy Rudolfa Pedersdorffa (teraz Kameleon). Pod obecną nazwą znana była już w średniowieczu, co oznacza, że już wówczas nie brakowało tu warsztatów rzemieślniczych szykujących buty. Historia ulicy  z pewnością zainteresuje uczestników sobotniego wypadu, ale jeszcze bardziej zaciekawi je koń z zapasowymi nogami, legendy związane z gargulcami i… ogród z aniołem.

Aldona Mikucka organizuje spacery edukacyjne po różnych zakątkach stolicy Dolnego Śląska. Bardzo często się zdarza, że uczestnicy docierają w miejsca, które zazwyczaj są niedostępne dla turystów. Tematyka różnorodna: a to idą szlakiem wrocławskich krasnali, a to odkrywają tajemnicze stwory, gargulce, maszkarony i smoki, wieńczące ściany kamienic i kościołów, a to szukają śladów aniołów, które przycupnęły na Ostrowie Tumskim, a to poznają historię wrocławskiego herbu lub życie dawnych wrocławian. Finał każdej przygody to samodzielnie stworzona praca plastyczna: rysunki, anioły z masy solnej czy mapa komnat ratusza. Albo gra w podchody. Świetna zabawa dla dzieci i dorosłych.

- Wielokrotnie zabierałam córki szlakiem legend i podań. Doskonale wiedzą, skąd wzięła się nazwa Kluskowa Brama i kogo karano pod pręgierzem – mówi Małgorzata Kula, mama jedenastoletniej Marty i ośmioletniej Agaty. – Najbardziej jednak zapadły im w pamięć wieczorne poszukiwania latarnika na Ostrowie Tumskim, a także niecodzienne zwiedzanie Panoramy Racławickiej, gdzie na końcu dzieci namalowały swoją wersję dzieła Kossaka i Styki. Naprawdę niepowtarzalny obraz!

Spacery z przygodą odbywają się regularnie  w weekendy, przeszkodzić im może tylko niesprzyjająca aura. Więcej szczegółów o tych niecodziennych lekcjach historii Dolnego Śląska znajduje się na stronie www.antares.wroclaw.pl.

Elżbieta Miśkowicz

www.helloreplicas.com

***

17 maja 2014 r. -  Spacer po Szewskiej 

Spacer poprowadzi: Aldona Mikucka – historyk sztuki i przewodnik miejski po Wrocławiu.
Miejsce spotkania: godz. 11.00 przy fontannie z piłkami obok kościoła św. Marii Magdaleny
Zapraszamy dzieci w wieku 5 – 12 lat wraz z rodzicami
Czas trwania: ok. 1,5 godz.
Cena: 10 zł – za parę dziecko + rodzic/opiekun
Rezerwacja mailowa: spacery.wroclaw@gmail.com bądź telefoniczna: tel: 601-455-918
UWAGA! W razie silnych opadów deszczu zajęcia nie odbędą się – informacja na stronie: www.antares.wroclaw.pl