Złoty wiek. Kolekcja Vinylcanvas

2014-04-29  12:01

Eksplozja wyobraźni prawie 30 polskich grafficiarzy, autorów komiksów, ilustratorów i malarzy, którzy stworzyli unikatowe winylowe zabawki. To wystawa o dziwacznych i odmiennych światach, które wykreowane zostały z jednej dizajnerskiej formy.

 

Wystawa prezentuje unikatową kolekcję Łukasza Liebersbacha nazwaną Vinylcanvas – winylowych, ręcznie tworzonych zabawek, które stały się twórczą powierzchnią dla polskich artystów, projektantów graficznych i twórców komiksów, a nawet fotografów. Te winylowe rzeźby wywodzą się z połączenia zupełnie odmiennych światów. Chociaż jako zabawki, tzw. designer toys, są produktem dizajnu i kultury konsumpcyjnej, to ich źródła tkwią w świecie przeciwstawnym do niej. Łączą w sobie bunt i radość z zabawy.

Wystawa złożona jest z 28 unikatowych, ręcznie przerobionych figurek tzw. Munny’ego, zaprojektowanego przez amerykańską firmę Kidrobot. Na tej czystej powierzchni winylowej zabawki stworzone zostały wizualne manifesty artystów, które prowadzą do alternatywnych światów i istot.

Dzięki formie Munny’ego powstała hybryda grafiki i rzeźby – mówi Łukasz Liebersbach, właściciel kolekcji –  Większość z twórców nie myślała o tym, by coś rzeźbić, ale dając im Munny’ego do ręki, wymuszałem formę i końcowym efektem siłą rzeczy był obiekt trójwymiarowy. To przynosiło bardzo fajne rezultaty.

Łukasz Liebersbach jest animatorem sceny designer toys w Polsce. Zawodowo związany jest z nowymi technologiami, wzornictwem przemysłowym oraz myśleniem projektowym (design thinking). Zapraszając kolejnych twórców do kolekcji Vinylcanvas, kierował się swoimi zainteresowaniami związanymi ze sztuką współczesną, zwłaszcza muralami, grafiką, wlepkami i komiksami.

Złoty wiek. Kolekcja Vinylcanvas to – jak mówi kuratorka Beata Bartecka – wystawa przygotowana przez tych, którzy czytali Alicję w Krainie Czarów na przemian z przygodami Batmana oraz Profesora Nerwosolki. Dlatego w scenografii wystawy czerwone dywany prowadzą do białych ścian, a muzealny gzyms mutuje w dziwaczne formy. Czasami o rzeczach ważnych warto mówić w niepoważny sposób.

 

www.bwa.wroc.pl

www.vinylcanvas.com

 

kuratorka: Beata Bartecka

kolekcja: Łukasz Liebersbach

scenografia: Hubert Kielan

identyfikacja wizualna: Hakobo

 

Twórcy Vinylcanvas:

Bell, Tymek Borowski & Paweł Śliwiński, Mirella von Chrupek, ciah-ciah, *Fil, FRM, Krzysztof Gawronkiewicz, Gregor Gonsior, Maurycy Gomulicki, Hakobo, Tomasz Kaczkowski, Jan Kallwejt,  Kobster, Massmix, Patryk Mogilnicki, Nawer, Otecki, Tomasz Płonka, Jakub Rebelka, SEPE, Szy Mura, Swanski, Łukasz Rusznica, Rafał Szczepaniak, Aleksandra Urban, Aleksandra Waliszewska, Dennis Wojda, Zbiok.

 

Wydarzenia towarzyszące

 

Behance Portfolio Review

16 maja 2014 (piątek)

godz. 18:00

Behance Portfolio Review to wydarzenie, które ma na celu interakcję pomiędzy twórcami prezentującymi swoje projekty a publicznością. Spotkania będą odbywać się w kilkuset miastach na całym świecie, w tym również we Wrocławiu.

Organizator: Łowcy Dizajnu |www.lowcydizajnu.pl

 

Noc Muzeów

17 maja 2014 (sobota)

godz. 20:00-24:00

Wieczorne zwiedzanie z oprowadzaniem kuratorskim.

 

Warsztaty 3D czyli Dizajn Dla Dzieci

Zapisy pod adresem: 3d@bwa.wroc.pl (w tytule wpisujemy nazwę warsztatu, a w treści maila podajemy imię, nazwisko i wiek uczestników)

 

Kolorowe powłoki

warsztat dla dzieci 6-12 lat

 

7 czerwca 2014 (sobota)

godz. 11:00-13:00

(zapisy od 2 czerwca)

Co zrobić, by stać się na chwilę designer toy? Wykorzystując białe kombinezony do malowania, stworzymy dla siebie kolorowe powłoki, które sprawią, że staniemy się ręcznie malowanymi „figurkami”. Każdy z nas będzie oczywiście unikatową zabawką nie do podrobienia!

 

Matrioszka

warsztat dla dzieci 6-12 lat

 

14 czerwca 2014 (sobota)

godz. 11:00-13:00

(zapisy od 9 czerwca)

Czy matrioszka może zrzucić chustkę i kwiecistą sukienkę? Ależ tak! Podczas warsztatu przekształcimy znaną od lat figurkę matrioszki w nowoczesną designer toy – korzystając z klasycznego kształtu rosyjskiej figurki, stworzymy dla nich niepowtarzalne wzory.

https://www.traditionrolex.com/30