"Znak i karabin do ręki bierzem…" - wystawa w Ossolineum

2014-04-28  13:01

Wystawa, przygotowana w roku 150. rocznicy stracenia Romualda Traugutta i członków ostatniego powstańczego Rządu, ukazuje powstanie styczniowe nie tylko od strony działań militarnych, ale także poprzez wielopłaszczyznową działalność Rządu Narodowego.


Znak i karabin do ręki bierzem…” .
Powstanie styczniowe i Rząd Narodowy 1863 – 1864

 

Dzięki licznym obiektom muzealnym związanym z działalnością Rządu Narodowego, z których najistotniejszymi są niewątpliwie rządowe tłoki pieczętne z lat powstania, udostępnione przez Lwowskie Muzeum Historyczne, wystawa pozwala ukazać jak różnorodne, i nieraz jak skuteczne, było funkcjonowanie tego  podziemnego powstańczego państwa.

Na wystawie można zobaczyć także liczne pamiątki związane z Powstaniem i jego uczestnikami – fotografie, emblematy, powstańczą prasę oraz militaria, te ostatnie udostępnione przez Muzeum Militariów – oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Ważnym wątkiem w kompozycji wystawy jest rola Galicji i Lwowa w latach 1863 – 1864. Ziemie zaboru austriackiego były terenem zakupów broni, tutaj też organizowano szeroką pomoc dla powstańców w postaci żywności, ubrań, furażu, które przez kordon przerzucane były na objęte powstaniem ziemie Królestwa. Właśnie na terenach zaboru austriackiego formowały się z ochotników oddziały powstańcze, które przenieść miały powstanie na ziemie Wołynia i Kijowszczyznę.

Charakterystyczną dla tego czasu postacią, niejako symbolizującą ówczesne pokolenie młodych Polaków, jest Mieczysław Romanowski. Autor wielu wierszy i poematów o tematyce historycznej, pracownik Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, wreszcie konspirator związany z przedstawicielstwem Rządu Narodowego we Lwowie. Wiosną 1863 r. pospieszył do Królestwa i walczył w partii Marcina Borelowskiego-Lelewela. Poległ podczas odwrotu po bitwie pod Józefowem Lubelskim. Na wystawie zobaczyć można m.in. związane z nim pamiątki - listy i fotografie.

Wystawę zamykają obiekty przypominające obchody rocznic powstania 1863 r., świętowanych w końcu XIX i w początkach XX w. na ziemiach zaboru austriackiego. Szczególnie ciekawym jest kult weteranów powstania powszechny w II Rzeczypospolitej.

Ekspozycję można oglądać od wtorku do soboty, w godzinach od 10.00 do 18.00.
Budynek główny Ossolineum, Sale „Pod Kopułą”, wejście od ul. Grodzkiej lub Zaułka Ossolińskich.

----

Źródło: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, materiały prasowe. 

https://www.traditionrolex.com/30