Odjazd"- wystawa zbiorowa w nowej galerii BWA Wrocław

2019-02-22  19:00

Zapraszamy na pierwszą wystawę do galerii BWA Wrocław Główny, czyli nowej, już piątej przestrzeni BWA Wrocław. 

Krzysztof Gil, Welcome to the Country Where the Gypsy’s Been Hunted, 2018, exhibition view, Henryk Gallery, Kraków (Poland)

Wystawą tą próbujemy oswoić nową przestrzeń – opowiada kuratorka Anna Mituś – i przepracować nieuniknione skojarzenia jakie wywołuje. Reagujemy więc na swoisty kontekst miejsca i sytuację, w której znaleźliśmy się jako instytucja, wyruszając na przeciw temu, co nas czeka. Nowe miejsce mieści na antresoli dworca kolejowego, która powstała w 2016 roku, kiedy Wrocław pełnił funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. Teraz, gdy galeria Awangarda zostanie zamknięta w oczekiwaniu na pierwsze prace remontowe, BWA Wrocław dopisuje nowy rozdział, wykorzystując jako piątą – obok galerii Dizajn, SIC! i Studio – przestrzeń na prezentację sztuki współczesnej. Warto podkreślić też, że widowiskowe przeszklone okna skrzydeł bocznych galerii Awangarda nadal będą gościć prace artystów, stanowiąc „oderwaną witrynę” nowej galerii. 

Pierwszą wystawę o tytule Odjazd przygotował niezwykły zespół kuratorski: Anna Mituś, Marek Puchała, Katarzyna Roj, Joanna Stembalska, czyli osoby, które od kilkunastu lat związane są z tą instytucją, w tym sam dyrektor. W nawach dworcowej antresoli zostaną pokazane prace zaprzyjaźnionych z BWA Wrocław i ważnych twórców (m.in. Krystian „Truth” Czaplicki, Wojciech Doroszuk, Grupa Luxus, Honorata Martin, Mariusz Waras, Ada Zielińska, Julian Jakub Ziółkowski), którzy nie odwracają wzroku od biegu rzeczy i tak jak reszta próbują w nim przetrwać. Ci artyści nie przyglądają się naszym sprawom, by sportretować je w udanych kadrach – podkreślają kuratorzy – lecz wyruszają razem z nami w podróż, o której nie wiemy przecież, jak się skończy. Na wystawie zobaczymy wybór prac, które mogą zaoferować intrygujące z punktu widzenia odkrywców – obserwacje fragmentów rzeczywistości. To bardzo różne rzeczy: filmy, wideo-performansy, dokumentacje, rzeźby, obiekty i instalacje. Częściowo wyszukane wśród najciekawszych wypowiedzi artystów na ten temat z ostatnich lat, częściowo zupełnie premierowe. Metaforycznie łączy je motyw namiotu, jako niezwykłej kondensacji przestrzeni egzystencjalnej i aksjologicznej, miniatury domu i kwintesencji gotowości do drogi. Jak dopowiadają kuratorzy: każdy z nas (kuratorów, twórców, widzów) wnosi w tę przestrzeń ogromny ładunek własnych doświadczeń. 

Wrocławski dworzec był już niejednokrotnie przestrzenią otwartą dla sztuki współczesnej, często w jej najbardziej eksperymentalnych formach. Ekspozycja Odjazd przypomni je w formie dokumentacji, zapraszając jednocześnie mieszkańców Wrocławia i przyjezdnych do wniknięcia nawet w te na co dzień niedostępne zakamarki naszej nowej galerii. Wystawa będzie działać więc trochę jak „parapetówka” – opowiada dyrektor BWA Wrocław Marek Puchała. Galeria nie wydziela przestrzeni dla „zespołu” i przestrzeni dla „zwiedzających”. Chcemy, żeby wszyscy w ten sposób poczuli się trochę częścią naszego doświadczenia nowych osiedleńców. 

artyści: Olaf Brzeski, Krystian „Truth” Czaplicki, Czarny Latawiec i Canti Spazializzati, Wojciech Doroszuk, Krzysztof Gil, Wojciech Gilewicz, Zbigniew Libera, Grupa Luxus, Krištof Kintera, Jan Laskowski, Honorata Martin, Karina Marusińska, Kama Sokolnicka, Nomadic State, Mariusz Waras, Karolina Wiktor, Ada Zielińska, Julian Jakub Ziółkowski i Hyon Gyon oraz wiele innych 

kuratorzy: Anna Mituś, Marek Puchała, Katarzyna Roj, Joanna Stembalska 

patroni medialni: Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura  
22/02/2019 – 24/03/2019 

wernisaż: piątek, 22/02/2019, godz. 19.00 

galeria BWA Wrocław Główny 
ul. Piłsudskiego 105