"Girls & Flowers" | "Łemkowskie Jeruzalem"

2018-10-06  13:24

W najbliższy czwartek, 11 października, legnickie galerie zapraszają na 2 wernisaże. O godzinie 18:00, w Galerii RING (Rynek 12) otwarta zostanie wystawa zdjęć Jacka Samotusa – artysty fotografika, cenionego nie tylko w Europie, ale też w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Następnie, o 18:45, organizatorzy zapraszają do Galerii Sztuki (Plac Katedralny 1), która już po raz piąty gości wystawę powstałą w ramach projektu Łemkowskie Jeruzalem. Motywem przewodnim tegorocznej wystawy jest twórczość artystyczna i filozoficzna wybitnego krakowskiego artysty malarza łemkowskiego pochodzenia – Jerzego Nowosielskiego.

ŁJ-Arkadiusz Andrejkow Matrymonium III, 120x80cm, olej, spray na płótnie, 2017r

 

„Girls & Flowers”

Wystawa  „Girls & Flowers” to doskonała propozycja dla zwolenników znakomitej tradycyjnej fotografii. Ekspozycja prezentuje portrety kobiet i kwiatów w obiektywie fotografa Jacka Samotusa. Artysta jest autorem ponad 40 wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, a jego prace znajdują się w muzeach i prywatnych kolekcjach w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

 Swoją wystawę poświęconą dziewczętom i kwiatom komentuje tak: „oba te zjawiska są tak naturalnie piękne, że trudno je opisać. To trzeba zobaczyć. Zapraszam”. Jacek Samotus.

 

„Łemkowskie Jeruzalem”

Projekt pn. „Łemkowskie Jeruzalem” jest niezależną inicjatywą artystyczną cyklicznie realizowaną przez Zjednoczenie Łemków.  Motywem przewodnim wystawy i publikacji jest twórczość artystyczna i filozoficzna wybitnego krakowskiego artysty malarza łemkowskiego pochodzenia – Jerzego Nowosielskiego. Tytuł „PiekłoNiebo” odnosi się do częstych u wybitnych artystów: dwoistości natury, skomplikowania osobowości, trudnego charakteru, ale również do ich - nierzadko skrajnych i dramatycznych - doświadczeń życiowych. Pomysłodawcy tytułu widzą naturę artysty jako pewnego rodzaju ofiarę składaną przez niego podczas twórczych zmagań. Jej twórcza analiza jest badaniem przestrzeni pomiędzy sacrum a profanum i napięć, jakie powstają na ich styku.

 

Artyści biorący udział w przedsięwzięciu:

 

JERZY NOWOSIELSKI / ЄЖИ НОВОСЄЛЬСКІ*

ANDRZEJ SZEWCZYK / АНДЖЕЙ ШЕВЧИК**

GRZEGORZ SZTWIERTNIA / ҐЖЕҐОЖ ШТВЄРТНЯ

JOANNA ZEMANEK / ЙОАННА ЗЕМАНЕК

NATALIA HŁADYK / НАТАЛІЯ ГЛАДИК

MAŁGORZATA MAĆKOWIAK / МАЛҐОЖАТА МАЦЬКОВ’ЯК

MATEUSZ BUDZYŃSKI / МАТЕУШ БУДЗИНЬСКІ

ARKADIUSZ ANDREJKOW / АРКАДІУШ АНДРЕЙКОВ

PIOTR BOGATKA / ПЙОТР БОҐАТКА

OLEKSIJ CHOROSHKO / ОЛЕКСІЙ ХОРОШКО

 

Kuratorami wystawy są Joanna Zemanek i Grzegorz Sztwiertnia, a sama prezentacja wpisuje się w ich wieloletni projekt przybliżania szerokiej publiczności kultury i historii związanej z Łemkami.

 

[źródło: Galeria Sztuki w Legnicy]