Imprezy w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

2014-04-02  12:01

Zapraszamy do zapoznania się z kwietniowymi wydarzeniami w Dolnośląskiej Biblitece Publicznej. 

10-13 kwietnia, hol, parter

DOLNOŚLĄSKI SALON WYDAWNICZY „SILESIANA”

 

Piąta edycja targów książki, prezentujących dorobek oficyn dolnośląskich oraz tych spoza regionu, które wydają publikacje związane z Dolnym Śląskiem. Weźmie w nich udział ponad  dwudziestu wystawców. Wśród nich wrocławskie, m.in. Via Nova, c2, eMKa, Nortom, Wrocławski Dom Wydawniczy, Eko-Graf, Marina, Asia-Press, Wydawnictwo Folta, Lena, Tajne Komplety, Dellartemusic, podwrocławski „Kołowrocek”; jeleniogórskie – Ad Rem, noworudzkie „Mamiko”, kilka dolnośląskich teatrów, muzeów i stowarzyszeń regionalnych oraz dwie oficyny z Opolszczyzny – „Alkazar” i wydawnictwo Marka Sikorskiego. Wszystkich zainteresowanych publikacjami wydawanymi na Dolnym Śląsku zapraszamy na kiermasz, spotkania z autorami (w sali konferencyjnej), wycieczki itp.

Stoiska będą otwarte od czwartku do soboty w godz. 10.00–18.00, a w niedzielę od 10.00 do 16.00 w holu na parterze biblioteki. Więcej informacji na www.dswsilesiana.blogspot.com

 

Terminy spotkań:

 

10 kwietnia,  godz. 17.00

Spotkanie z Martą Mizuro – promocja jej nowego kryminału „Cicha przystań”

 

11 kwietnia,  godz. 16.00

„1241” - spotkanie z Juliuszem Woźnym, autorem komiksu opowiadającego o oblężeniu Wrocławia podczas najazdu Mongołów w XIII wieku i o błogosławionym Czesławie

 

11 kwietnia,  godz. 17.00

Spotkanie z pisarzem Andrzejem Ziemiańskim

 

12 kwietnia,  godz. 12.00

„O ludziach nauki, którzy współtworzyli przemysł i o kulturze wrocławskiego środowiska studenckiego z lat 50. I 60. XX wieku” – Wydawnictwo Folta

 

12 kwietnia,  godz. 16.00

Spotkanie z Krystyną Zajko-Minkiewicz – promocja tryptyku poetyckiego „Ślubu nie będzie”, „Uśmiech wytchnienia”, „Szukam siebie”

 

12 kwietnia,  godz. 17.00

Spotkanie z Małgorzatą Cimek-Gutowską – promocja tomiku poetyckiego „Krople czasu”.

 

13 kwietnia,  godz. 11.00

Spotkanie z Markiem Perzyńskim – „Dolny Śląsk, nasza wielka ojczyzna”

 

Wycieczki:

 12 kwietnia,  godz. 10.00 i 13.00

Wszystkie dzieci zapraszamy na wycieczki Z PRZEWODNIKIEM POD RĘKĘ. Poprowadzą je Krzysztof Głuch i Justyna Rapacz, przewodnicy i autorzy książek o Wrocławiu. Wycieczka biegnie szlakiem wrocławskich krasnali. Przed wyruszeniem w drogę każde dziecko ubiera wypożyczony strój krasnala: czapeczkę i tunikę. W programie wycieczki przewidziany jest poczęstunek, a ponadto każdy uczestnik otrzymuje na pamiątkę książkę „Szlakiem wrocławskich legend” Justyny Rapacz z dedykacją i autografem autorki. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc pod numerem tel. (71) 335 22 36.

 

12 kwietnia,  godz. 11.00

Rodzinny spacer po Wrocławiu szlakiem legend Starego Miasta z przewodnikiem miejskim Martą Miniewicz. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc pod numerem tel. (71) 335 22 36

 

7-13 kwietnia, American Corner

TYDZIEŃ Z JANEM KARSKIM W AMERICAN CORNER

 

Na imprezę złożą się wykłady poświęcone postaci Jana Karskiego oraz tematowi holokaustu w literaturze amerykańskiej, które wygłosi w języku angielskim stypendysta Fundacji Fulbrighta Theodor Barton (7 IV, godz. 12.00 i 17.00), a także m.in. wystawa, prezentacja komiksu o J. Karskim i pokaz filmu dokumentalnego. (Informacje w American Corner  – 71-3352215)

 

Program:

 

7 – 13 kwietnia

Wystawa poświęcona Janowi Karskiemu

ciąg komunikacyjny II piętra

 

7 kwietnia, godz. 12.00

Jan Karski and the Fight Against a Secret State

Wykład Theodora Bartona, stypendysty Fundacji Fulbrighta

(w języku angielskim)

 

7 kwietnia, godz. 17.00

Holokaust w literaturze amerykańskiej

Spotkanie z Theodorem Bartonem w Dyskusyjnym Klubie Książki

(w języku angielskim)

 

7 kwietnia, godz. 12.00

Jan Karski and the Fight Against a Secret State

wykład Theodora Bartona, stypendysty Fundacji Fulbrighta

(w języku angielskim)

 

10 kwietnia, godz. 12.00

Prezentacja komiksu pt. „Posłaniec z piekła. Historia Jana Karskiego”

 

11 kwietnia, godz. 12.00

Pokaz filmu dokumentalnego „Jan Karski i jego czasy”

 

9 kwietnia (środa), godz. 16.00, Czytelnia, II piętro

PRAWOSŁAWNA WIELKANOC

Z cyklu „Tradycje wielu kultur”

 

Kolejne spotkanie z cyklu „Tradycje wielu kultur” odbędzie się tuż przed świętami, dlatego zaprosiliśmy na nie ojca Grzegorza Cebulskiego z Cerkwi Świętego Cyryla i Metodego we Wrocławiu, by opowiedział o tradycjach liturgicznych i świeckich w Kościele prawosławnym. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

 

11 kwietnia, godz. 18.00, American Corner

W HIDŻABACH PRZEZ IRAN

 

Dyskusyjny Klub Książki Podróżniczej „Globtrotter” zaprasza na wyprawę do Iranu razem z wrocławskimi podróżniczkami – Emilią Nowaczyk i Teresą Słabińską.

– Współczesny Iran zachwyca przybysza świadectwami starożytnej sztuki, czystością miast, serdecznością i gościnnością mieszkańców, dobrą kuchnią, ale też zadziwia intensywnością wpływu zasad islamu na codzienne życie ludzi, szczególnie kobiet – twierdzi Emilia Nowaczyk.

 

16 kwietnia – 13 maja, Galeria pod Plafonem

DANUTA KOWALSKA – Pejzaż


Danuta Kowalska ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w roku 1956. Przez wiele lat zajmowała się projektowaniem wnętrz, mebli unikatowych, scenografii filmowej, rów-nolegle uprawiając malarstwo i tkaninę artystyczną. Na wystawie prezentuje obrazy z motywem krajobrazu. Operuje tu specyficznym kadrem, ważna jest dla niej forma i światło. Stara się maksymalnie eliminować detale, poszukując zastygłej w  pejzażach tajemnicy.

 

16 kwietnia (środa), godz. 16.00, Czytelnia, II piętro

PAUL GAUGUIN

Z cyklu „Sekrety malarzy”

 

Francuski malarz, postimpresjonista, który po-święcił życie dla wszechogarniającej żądzy ma-lowania. Zerwał z cywilizacją, aby mieszkać i tworzyć w tropikalnym raju. O życiu i twórczości Paula Gauguina, ze szczególnym uwzględnieniem rzeczy mniej znanych, opowie Barbara Przerwa z Działu Oświatowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zapraszamy, wstęp wolny!

 

----

Źródło: Dolnośląska Biblioteka Publiczna, materiały prasowe. 

https://www.traditionrolex.com/30