Bezpłatne warsztaty koronkarskie

2018-02-13  11:46

Pracownia Rzemiosła zaprasza na kolejne warsztaty Koronki Klockowej z Bożeną Kędzior. Podczas zajęć będzie można poznać narzędzia i podstawowe zasady tworzenia koronki klockowej. Warsztaty startują pojutrze, o godzinie 17.00 i potrwają dwie godziny. Zaprasza Centrum Rozwoju Zawodowego "Krzywy Komin" we Wrocławiu.

źródło: materiały organizatora

 

Misterna i fascynująca, należy do najciekawszych i najtrudniejszych technik rękodzieła artystycznego. Historia koronki klockowej sięga XVI wieku, a najszlachetniejsze i najpiękniejsze pochodziły z Flandrii. Ma swoje charakterystyczne odmiany w różnych zakątkach świata. Wykonywana jest przez splatanie ze sobą nici lnianych, bawełnianych, także jedwabnych nawiniętych na specjalne szpulki zwane klockami. Wzór koronki  klockowej narysowany na kalce technicznej, usztywniony od spodu tekturą, jest przypięty szpilkami do wałka wypchanego trocinami albo płaskiej poduszeczki. Rodzaj koronki decyduje o ilości użytych klocków. Mistrzowie potrafią okiełznać ponad 100 par!

Różnorodne techniki swobodnego łączenia elementów koronki klockowej inspirują do tworzenia zaskakujących, abstrakcyjnych form dekoracyjnych, zachwycając bogactwem, subtelną i oryginalną kompozycją. Szlachetne koronki zapisywano w testamentach, dziś najcenniejsze trafiają do muzeów, kolekcjonerów i na wybiegi haute couture.

 

 

Koronka Klockowa- bezpłatne warsztaty koronkarskie 
15 luty, godz. 17.00 - 19.00
CRZ "Krzywy Komin" we Wrocławiu
Wstęp płatny


[źródło: CRZ]