Piernikowa Chata czeka...

2018-02-09  11:07

Festiwal Bajkopisarzy „Piernikowa Chata” od ponad dziesięciu lat zachęca dzieci do pisania baśni. Festiwal ma formułę konkursu i warsztatów literackich – wieńczy go Gala z udziałem publiczności - dzieci, twórców i artystów. Konkurs jest adresowany do dzieci z klas 4-6 szkoły podstawowej i będzie się składał z dwóch etapów. 

źródło: materiały organizatora

 

Udział w Piernikowej Chacie to nie lada wyzwanie! Należy bowiem nie tylko ciekawie napisać baśń na jeden z trzech podanych w regulaminie tematów, ale także (jeśli baśń spodoba się jury i młody bajkopisarz znajdzie się w dziesiątce wybranych przez nich szczęśliwców) trzeba sprostać kolejnemu zadaniu. Z racji, że piękne bajki warte są upowszechnienia, w drugim etapie konkursu bajkopisarz zamienia się w bajarza, dzieląc się swoją opowieścią z publicznością podczas uroczystej Gali w Światowidzie.

Konkurs kierowany jest do dzieci z klas 4-6 szkoły podstawowej. Etap pisemny (od ogłoszenia konkursu do daty finalizującej nadsyłanie prac) trwa do 20 lutego 2018. Wyłoniona dziesiątka laureatów przygotowuje na warsztatach żywego słowa pod okiem instruktora teatralnego sceniczną prezentację swoich baśniowych opowieści na konkursową Galę (23 marca 2018). 

Gala to nie tylko 10 magicznych opowieści, ale także teatralne prezentacje, program Kazio Spoonge Show w wykonaniu aktorki Wrocławskiego Teatru Lalek Anny Makowskiej Kowalczyk, jak i dobra zabawa oraz moc słodyczy dla publiczności (bo jaką by była „Piernikowa Chata” bez łakoci...?).

Laureaci poza dyplomami, nagrodami rzeczowymi oraz dorodnymi sercami z piernika otrzymują wspólną nagrodę - udział w warsztatach literackich (24 marca 2018). Prowadzi je zawsze gość specjalny festiwalu – tegorocznym jest Anna Onichimowska – poetka, prozaik, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych. 

Bajki, baśnie i legendy są z nami od najdawniejszych czasów. Opowiadane z pokolenia na pokolenie leżą u źródeł naszej kultury. Były sposobem przekazywania najważniejszych wydarzeń, sposobów jak żyć, jak rozwiązywać trudne sytuacje, koiły lęki przed nieznanym, ale przede wszystkim zawsze potrafiły zaciekawiać słuchaczy. „Opowieści pobudzają, wzruszają, rodzą smutek, pytania, tęsknoty i głębokie zrozumienie (...), są lekarstwem, które wzmacnia i pokazuje właściwą drogę każdemu człowiekowi.” – pisała w swojej niezwykłej książce „Biegnąca z wilkami” Clarissa Pinkola Estés. A Światowid zaprasza dzieci do uczestnictwa w bajkowym konkursie – słodkim i magicznym jak... domek z piernika! Piernikowa Chata” czeka...

 

Informacje o konkursie, regulamin, karty zgłoszenia dostępne są tutaj

 

[źródło: Światowid]