O sztuce urbanistycznej Dolnego Śląska słów kilka

2014-03-19  12:00

W nowoczesnym wnętrzu wrocławskiej Mediateki odbył się siódmy z kolei wykład Wrocławskiej Fundacji Studentów Historii Sztuki. Tematem przewodnim były mozaiki, murale i sgraffita, a także formy rzeźbiarskie umieszczane na ścianach budynków w okresie PRL-u. 

Niezwykle ciekawe, oryginalne, zaliczane do dzieł plastyki monumentalnej naścienne malowidła bardzo często są niedoceniane przez współczesnych odbiorców. Karolina Jara, w swojej prelekcji, postanowiła ukazać piękno i zróżnicowanie owych dzieł sztuki urbanistycznej. Autorka referatu "Mozaiki, murale i sgraffita w PRL-u" podejmując próbę klasyfikacji i charakteryzacji sztuki naściennej okresu PRL-u, podczas spotkania w Mediatece, ukazała wpływ XX-wiecznej awangardy artystycznej na architekturę i jej formy dekoracyjne.

Sgraffito, szczególnie popularne w okresie włoskiego renesansu, wraz z nadejściem mody na historyzm, zaczęło być szeroko stosowane w XIX i XX wieku. Technika ta, polegająca na nakładaniu na siebie kolejnych warstw tynku, tak by powstał wielokolorowy wzór, była na tyle popularna, że w latach 50. odbudowano w ten sposób kamienice warszawskiego Starego Miasta. We Wrocławiu sgraffito odkryjemy m.in. na fasadzie odlewni Politechniki Wrocławskiej. Na Dolnym Śląsku natomiast, naścienne dekoracje wykonane w tej technice odnajdziemy na ścianach legnickiego Domu pod Przepiórczym Koszem, a także na elewacji zabytkowego Ratusza w Bystrzycy Kłodzkiej.

 

Więcej na temat wydarzeń fundacji: tutaj

 

Redakcja Dolnośląska Kultura i Sztuka - DOKiS.PL jest patronem medialnym cyklu:  "Zima i wiosna z kulturą PRL-u", organizowanych przez Wrocławską Fundację Studentów Historii Sztuki. 

 

Opracowała 
Roksana Obuchowska

Redakcja DOKiS.PL  


----
Na zdjęciu: mgr Karolina Jara /fot. Mateusz Polański/ Agencja DOKiS.PL
https://www.traditionrolex.com/30