Odkryj tajemnicę regionu - Europejskie Dni Dziedzictwa

2017-09-09  12:51

Tajemnice nieczynnych kopalni, sekrety zamków i pałaców, rekonstrukcje historyczne, wycieczki, wystawy – organizatorzy 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowali niemal 90 wydarzeń w kilkudziesięciu miejscowościach na Dolnym Śląsku. Wszystkie imprezy zaplanowano na dwa wrześniowe weekendy: 9 i 10 oraz 16 i 17 września.

źródło: materiały organizatora

 

Wielu organizatorów otwiera w tym czasie miejsca na co dzień dla turystów niedostępne. Do takich należy m.in. nieczynna już Zajezdnia Tramwajowa nr V przy ul. Legnickiej we Wrocławiu. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego organizuje 9 września dzień otwarty zajezdni, w której zgromadzono unikatową kolekcję tramwajów gospodarczych. Najcenniejszy jest tu najstarszy wagon tramwajowy zachowany we Wrocławiu – lora wieżowa z 1892 r. Będzie to również okazja do poznania zabytkowych wozów pasażerskich czekających na restaurację, m.in. tramwajów Linke-Hofmann Standard z lat 20. XX w. W tym dniu do zajezdni przy ul. Legnickiej będzie kursował z pl. Teatralnego zabytkowy tramwaj Konstal 4N1 z 1960 r.

9 i 16 września będzie można zwiedzić z przewodnikiem najpiękniejszą sztolnię w Górach Złotych. Przez setki lat zatopiona i zapomniana, owiana wieloma legendami kopalnia złota – Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku – zachwyca nieziemską kolorystyką i piękną szatą naciekową. 10 września będzie można również wybrać się na wycieczkę Podziemną Trasą Edukacyjną po nieczynnej kopalni niklu, chryzoprazu i opalu w Szklarach.

15 września Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Pielgrzymce organizują wycieczkę na wygasły wulkan Ostrzycę Proboszczowicką, zwaną śląską Fudżi-jamą: to najpiękniejszy stożek powulkaniczny w Polsce, a droga na jego szczyt wiedzie po 445 bazaltowych schodach. Tajemnice wygasłych wulkanów na Pogórzu Kaczawskim odsłonią także organizatorzy wycieczek w Wojcieszowie (9 września) i Wielisławce (16 września). Równie ciekawie zapowiada się zwiedzanie zabytkowego zespołu parkowego Pałacu Ciechanowice oraz zespołu poklasztornego ojców karmelitów w Głębowicach – m.in. klasztornego refektarza, biblioteki, podziemi, ogrodu ziołowego w wirydarzu oraz wieży kościelnej, w której zorganizowano ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną.

25. Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku
9-10 i 16-17 września 2017 r.
Wrocław - różne lokalizacje wg programu
Wstęp wolny
  [źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu]