"Faust"- superwidowisko operowe

2017-06-19  09:30

W bieżącym roku mija dokładnie 20 lat od pierwszego superwidowiska operowego wystawionego we Wrocławiu. W 1997, podczas remontu gmachu Opery Wrocławskiej, który finalnie rozciągnął się na kolejne osiem lat, ówczesna dyrektor Ewa Michnik doprowadziła do wystawienia spektaklu operowego poza siedzibą Opery. Dzięki przychylności wrocławskich insttucji udało się w następnych latach powtarzać ten krok, aż superwidowiska Opery Wreocławskiej wrosły trwale w kulturalny pejzaż stolicy Dolnego Śląska. Obecny dyrektor Opery Wrocławskiej, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, chce tę tradycję kontynuować, czego dowodem jest tegoroczny Faust Charles’a Gounoda we wrocławskiej Hali Stulecia, jubileuszowa, bo dwudziesta w historii superprodukcja operowa. Premiera już 23 czerwca. 

źródło: materiały organizatora

 

„Któż nie chce być wiecznie młody? Któż nie chce kochać i czuć ciągłej ekscytacji? Któż nie czuje smutku, kiedy dany okres w życiu się kończy, kiedy mamy poczucie, że życie przecieka nam przez palce, a czas zaczyna nas doganiać?“ – te i im podobne pytania zadaje sobie reżyser superwidowiska operowego Faust, Beata Redo-Dobber. „Wszyscy konfrontujemy się przez całe życie z oceną podjętych przez siebie decyzji. Może nam się wydawać, że dokonujemy właściwego wyboru, a po chwili okazuje się, że przynosi on katastrofę nie tylko nam, ale i innym“. Ten uniwersalny wymiar dramatu Johanna Wolfganga Goethego wyznaczył ścieżkę myślenia o inscenizacji opery Gounoda.

 

Za kompleksowy charakter superwidowiska odpowiada Beata Redo-Dobber, reżyser, ale też inscenizator, scenograf i autorka kostiumów do Fausta. Za wstawkę baletową w scenie Nocy Walpurgi odpowiedzialny jest Jacek Tyski, choreograf-rezydent Opery Wrocławskiej, spektakl zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Za reżyserię świateł odpowiada Maciej Igielski, autorem projekcji multimedialnych, które podczas spektaklu wyświetlane będą na 50-metrowej długości ekranie, jest Piotr Maruszak i Natalia Dobber.

 

W spektaklu wystąpi międzynarodowa obsada. W partię doktora Fausta wcielą się Eric Fennel i Sebastien Gueze, postać Małgorzaty kreować będą Iwona Socha i Katarzyna Mackiewicz, zaś basową partię Mefistofelesa wykonają Nika Guliashvili i Peter Martinčič. W pozostałych rolach wystąpią: Szymon Komasa i Stanisław Kuflyuk (Walenty), Łukasz Rosiak i Tomasz Rudnicki (Wagner), Katarzyna Haras-Kruczek oraz Iryna Zhytynska (Siebel), a także Barbara Bagińska i Jadwiga Postrożna (Marta).

POZOSTAŁE SPEKTAKLE:

HALA STULECIA 24/06/2017 godz. 19:00

HALA STULECIA 25/06/2017 godz. 18:00 

Premiera Faust 
23 czerwca 2017 roku
Hala Stulecia
Wrocław

 

[źródło: Opera Wrocławska]