Otwarcie Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

2017-03-18  14:26

W ostatnią środę miesiąca otwarte zostanie Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia. Będzie to pierwsza w Polsce tego typu placówką poświęconą teatrowi, która posiada własną siedzibę w dawnym skrzydle południowym wrocławskiego Pałacu Królewskiego. 

Muzeum Teatru im. Henryka_Tomaszewskiego

 

Głównym celem muzeum jest prezentowanie i promowanie dorobku wrocławskiej sceny teatralnej, uważanej za jedną z najważniejszych w Europie, ze szczególnym naciskiem na przypomnienie postaci jej wybitnego twórcy - Henryka Tomaszewskiego. Idea stworzenia miejsca dokumentującego pracę oraz słynną pasję kolekcjonerską Henryka Tomaszewskiego powstała jeszcze za jego życia zyskując aprobatę Mistrza.

Muzeum opowiadać będzie o całym wrocławskim życiu teatralnym poprzez wystawy stałe i czasowe, rozbudowany i oryginalny program edukacyjny łączący zajęcia teoretyczne z praktycznymi, spotkania, pokazy i warsztaty, które w niekonwencjonalny sposób uchylą rąbka teatralnych tajemnic. Dział Teatru Muzeum Miejskiego Wrocławia pod kierownictwem Małgorzaty Bruder od lat przechowuje artefakty związane z teatrem. Wkrótce jako samodzielna instytucja eksponować je będzie na wystawach stałych i czasowych. Muzeum, w założeniu jego twórców, ma być źródłem informacji i kwerend, propagować metody, idee i techniki związane z teatralnymi profesjami. Jednak przede wszystkim będzie to miejsce, w którym zwiedzającego od wejścia weźmie w posiadanie zaczarowany świat teatru.

Poza prezentacją historii wrocławskiej sceny teatralnej, szczególnie po 1945 roku, jedną z myśli przewodnich tej instytucji jest jej spersonalizowany charakter - opowiada ona historię przez pryzmat konkretnych ludzi i ich pracy. Dlatego w ramach wystawy stałej odtworzono mieszkanie Mistrza Henryka Tomaszewskiego, gabinet profesora Janusza Deglera z jego obszernym księgozbiorem literatury poświęconej teatrowi oraz atelier fotograficzne Stefana Arczyńskiego, niestrudzonego dokumentalisty wrocławskiej sceny teatralnej. Ważnym elementem wystawy stałej jest również Pracownia Paszczodźwięków dr. Mirosława Oczkosia - miejsce, w którym goście muzeum zapoznają się ze sposobami pracy głosem.

W muzeum organizowane będą również liczne wystawy czasowe. Na inaugurację działalności Muzeum Teatru zaplanowana została ekspozycja scenografii autorstwa wykładowców i studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Geppert we Wrocławiu. Twórcy Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego: Małgorzata Bruder, Stefan Kayser, prof. Janusz Degler, dr Mirosław Oczkoś, dr Damian Banasz (projekt scenograficzny).

Muzeum czynne będzie od środy do piątku w godz. 10.00 – 18.00, od soboty do niedzieli w godz. 10.00 do 18.00 Wstęp na wystawy stałe będzie bezpłatny.

Otwarcie Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego
29 marca 2017 roku, środa
pl. Wolności 7a,  Wrocław 

[źródło: Muzeum Miejskie Wrocławia]