"Inwazja jaszczurów" w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy

2017-03-18  08:58

Teatr Modrzejewskiej i Koleje Dolnośląskie S.A rozpoczynają wspólną inicjatywę kulturalną. Inauguracyjnym wydarzeniem było wtorkowe czytanie powieści „Inwazja jaszczurów”. Oficjalne podpisanie porozumienia o współpracy odbędzie się 21 marca o 12.00 w legnickim teatrze. Kulminacyjnym wydarzeniem będzie premiera spektaklu na podstawie powieści, która odbędzie się 9 kwietnia.

Powieść „Inwazja jaszczurów” Karela Čapka, napisana na kilka lat przed koszmarem II wojny światowej, przedstawia groteskową wizję ludzkiego świata opanowanego przez człekopodobne płazy, do czego przyczyniła się ludzka chciwość, pycha i krótkowzroczność. W kilka lat potem to, co przekraczało granice wyobraźni, zagościło w świecie rzeczywistym – wizja Čapka stała się życiem. Dziś niestety sytuacja pod wieloma względami niebezpiecznie przypomina lata 30. Tym ważniejsze jest przysłuchiwanie się przestrogom ludzi, którzy przeżyli największy koszmar historii – abyśmy zrozumieli ich błędy, zrozumieli je, a co najważniejsze – nie powtarzali.
W teatralnej adaptacji „Inwazji jaszczurów”, której dokonała Weronika Murek, w spektaklu wyreżyserowanym przez Roberta Talarczyka na scenie zobaczymy zespół aktorski w składzie: Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Albert Pyśk, Paweł Wolak oraz gościnnie: Małgorzata Patryn, Rafał Derkacz i Grzegorz Wojdon. Premiera na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy w niedzielę 9 kwietnia o godz. 19.00.

Premiera spektaklu „Inwazja jaszczurów”

9 kwietnia 2017 roku, niedziela, godz. 19.00
Scena Gadzickiego, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Rynek 39

 

[źródło: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy]