Koszmar na Ruskiej - dyskusja wokół książki

2014-02-25  13:00

"(...) To książka szczególna. (...) Pokazuje, jak zupełnie niepostrzeżenie pewien ideał przerodził się we własną karykaturę. Dlatego książka ta powinna zostać w Polsce starannie przeczytana". 

Koszmar na Ruskiej

Dyskusja wokół książki Markusa Miessena Koszmar partycypacji

 

środa, 5 marca 2014, godz. 18.00

 

Studio – BWA Wrocław

ul. Ruska 46 a

 

Przestrzeń i działania przy ulicy Ruskiej 46 to motyw przewodni spotkania i dyskusji na temat przekształcania przestrzeni miejskich, by te nie stały się karykaturą czy nawet koszmarem.  

 

Jeśli partycypacja ma być produktywna, to jedynym sposobem jest wtargnięcie na takie obszary dyskusji, obszary miejskie albo instytucjonalne, gdzie niekoniecznie było się zaproszonym lub gdzie o partycypację wcale nie proszono. Markus Miessen

 

Taka „nieproszona partycypacja” sprawiła, że na przestrzeni ostatnich lat pasaż przy ulicy Ruskiej 46 stał się bardzo ciekawym fenomenem, laboratorium przenikania się rozmaitych kooperatyw.  Nieformalna koalicja osób wraz z działającymi tam miejscami, m.in. Niskimi Łąkami, Falansterem, Studiem – BWA Wrocław, galerią ArtBrut, „Ritą Baum” podjęła się zadania aktywizowania wspólnego podwórka, będące dotąd obłażącą z tynku betonową studnią. Co ważne, to dało wszystkim użytkownikom możliwość uczestniczenia w kształtowaniu tego kawałka przestrzeni, które ostatnio stało się też miejscem działań ze strony różnych instytucji publicznych.

 

Czy w momencie, kiedy procesy partycypacyjne stają się tak silnie obecne w politykach miejskich oraz  rozważane są w odniesieniu do strategii działania instytucji publicznych czy instytucji kultury, jest jeszcze czas, aby te procesy właściwie zaplanować i uniknąć koszmaru partycypacji? O takich zagadnieniach i podobnych zjawiskach, jakie zachodzą teraz m.in. w przestrzeni przy Ruskiej 46, mówi najnowsza książka niemieckiego badacza i architekta, Markusa Miessena pt. Koszmar partycypacji.

 

Publikacja ta stała się inspiracją do organizacji spotkania, które odbędzie się 5 marca w Studio – BWA Wrocław od godz. 18.00. W dyskusji wezmą udział zaproszeni goście: Michał Duda, Agata Gabiś, Joanna Kobyłt i Hubert Kostkiewicz. Rozmowę poprowadzi Arek Gruszczyński z Fundacji Bęc Zmiana.

 

Spotkanie i dyskusja to inicjatywa Joanny Stemabalskiej, kierowniczki Studia – BWA Wrocław, które od czerwca tego roku będzie funkcjonować jako kombinat twórczy Miastoprojekt. Ta przestrzeń stanie się miejscem, w której podejmowane będą tematy dotyczące zjawisk w przestrzeni publicznej i działań, które odnoszą się do artystycznych strategii miejskich. Oprócz spotkań, warsztatów i wystaw, będzie tam również miejsce na otwartą pracownię, bibliotekę oraz projekty edukacyjne.

 

***

 

Zaproszeni goście:

Michał Duda - historyk sztuki, zajmuje się architekturą współczesną, pracuje w Muzeum Architektury we Wrocławiu, prezes Fundacji Promocji Sztuki „Transformator”.

 

Agata Gabiś - historyczka sztuki (PhD), zajmuje się powojenną architekturą we Wrocławiu, pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracuje z Fundacją Promocji Sztuki „Transformator”.

 

Joanna Kobyłt - historyczka sztuki i krytyczka, była członkinią wrocławskiego kolektywu Falanster i jedną z czołowych postaci wrocławskiej kultury i krytyki niezależnej. Interesuje się inicjatywami oddolnymi, samoorganizacją i sztuką na styku społecznego zaangażowania.

 

Hubert Kostkiewicz – aktywista wrocławskiego ruchu skłoterskiego, członek kolektywu Centrum Reanimacji Kultury, gitarzysta the Kurws.

 

 

O książce:

 

Markus Miessen

Koszmar partycypacji
Wydawca Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa 2013

 

Nie ma tutaj porad, jak przebudować miasto ani nawet – jak to bywa w publikacjach Rema Koolhaasa czy Roberta Venturiego – jak je lepiej zrozumieć. Nie jest to książka o tym, co robić, ale o tym, czego unikać. Nie stanowi ona katalogu dobrych praktyk, jest raczej przewodnikiem po polu minowym. Miessen zaprasza na swoisty seans terapeutyczny, abyśmy sobie uświadomili, jak sami się oszukujemy i pozbawiamy zdolności do działania na rzecz realnej, a nie fasadowej zmiany. To książka szczególna. Autor mówi wprost to, co wielu z nas podskórnie przeczuwa: jesteśmy wciągani do współudziału w wielkiej ściemie. Pokazuje, jak zupełnie niepostrzeżenie pewien ideał przerodził się we własną karykaturę. Dlatego książka ta powinna zostać w Polsce starannie przeczytana. Potem można, a nawet należy się z nią rozstać. Ale trzeba zrobić to z właściwych powodów. (Z przedmowy Kacpra Pobłockiego)

 

Markus Miessen to architekt, badacz i wykładowca, dyrektor agencji Studio Miessen, partner berlińskiego studia architektonicznego Office i dyrektor Architectural Association Winter School Middle East w Dubaju. Uznawany za czołowego specjalistę od spraw partycypacji na polu sztuki i architektury. Autor i współautor licznych publikacji, m.in. When Economies Become Form – Micro-Economic Models as Spatial Prescriptions in Northeast Brazil (2009).

https://www.traditionrolex.com/30