O fenomenie Young British Artists

2014-02-24  11:00

Zapraszamy na pierwsze w sezonie wiosennym spotkanie z "Tą straszną sztuką współpczesną" w Instytucie Historii Sztuki Uniwerystetu Wrocławskiego. 

 
Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki serdecznie zaprasza na 
trzeci wykład z cyklu
"Ta straszna sztuka współczesna"
  
 "O fenomenie Young British Artists i artystycznych sposobach zbijania fortuny"
 m
gr Małgorzata Micuła

27 lutego 2014 (czwartek), godz. 18:00
Instytut Historii Sztuki UWr, ul. Szewska 36, s. 309

Harmonogram wszystkich wykładów znajduje się w załączniku oraz pod adresem internetowym: http://wfshs.wordpress.com/dzialania/wyklady/

Polecamy również profil WFSHS na Facebooku:
https://www.facebook.com/WFSHS 
 
Członkowie grupy Young British Artists, którzy szturmem zdobyli światowy rynek sztuki w latach 2000, zadebiutowali dwie dekady wcześniej, podczas legendarnej już wystawy Freeze w 1988 roku. Zorganizowane przez Damiena Hirsta – studenta drugiego roku Wydziału Artystycznego Goldsmith College – wydarzenie nie cieszyło się początkowo dużą popularnością. Zwróciło jednak uwagę Charlesa Saatchi’ego - specjalisty od reklamy, kolekcjonera sztuki i właściciela prywatnej galerii. Człowieka poszukującego taniej sztuki z inwestycyjnym potencjałem, któremu na wystawie Freeze bardziej niż sztuka spodobała się determinacja i bezkompromisowość młodych artystów, którzy chwytając się punkowej idei Do It Yourself, samodzielnie walczyli o uwagę londyńskiego środowiska artystycznego. Tak zaczyna się oficjalna historia zjawiska znanego jako Young British Artists. Zjawiska, które w latach 90. XX wieku przewartościowało status i rolę artysty oraz dzieła sztuki, otwarcie korzystając z mechanizmów jakie rządziły artystycznym rynkiem. W tej historii jest trochę romantyzmu i bardzo dużo koniunktury, wszak artysta – jak twierdzi Hirst - musi być równie przedsiębiorczy, co twórczy.

mgr Małgorzata Micuła – doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Przygotowuje pracę doktorską pt. „Afirmacja codzienności w sztuce Young British Artists”, która poświęcona będzie fascynującej dekadzie w sztuce brytyjskiej, jaką były lata 90. XX wieku. Jako historyk sztuki interesuje się śladami sztuki dawnej w sztuce współczesnej.

----
Źródło: WFSHS, materiały prasowe