Wernisaż malarstwa japońskiego "Sumi-e" Mariusza Gosławskiego

2015-09-29  13:03

Wernisaż malarstwa japońskiego "Sumi-e" Mariusza Gosławskiego oraz wykład mgr Mileny Żółkowskiej na temat roli kultury japońskiej na arenie międzynarodowej, otworzą miesiąc kultury japońskiej we wrocławskim Klubie Pod Kolumnami. Podczas wernisażu - w piątek 2 października o godz. 18:00 - odbędzie się sesja malowania na żywo w wykonaniu autora wystawy.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najnowsze prace autora - tradycyjne i współczesne motywy japońskie - wykonane czarnym tuszem, reprezentujące duży przekrój tematyczny: od tradycyjnych motywów takich jak, bambus czy orchidea, przez przedstawienia samurajskie, kończąc na abstrakcyjnej zabawie plamą i kreską. Autor poprzez malarstwo japońskie przybliża kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni, którym jest zafascynowany od wielu lat. Swoimi pracami oddaje nie tylko duszę rzeczywistości, ale także skłania do refleksji nad chwilą obecną.

Mariusz Gosławski

(ur. 18 września 1980 r. w Piotrkowie Tryb.)

Artysta plastyk, malarz, fotograf, poeta i teolog-etyk. Sztuką zajmuje się od 1993r. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Zamiast zostać księdzem wybrał zawód artysty. Dziś sztuka jest jego pasją, pracą i sposobem na życie. Uwielbia akwarele, plenery i… naleśniki. Jest najbardziej znanym artystą malującym kawą w Polsce. Zafascynowany kulturą Japonii tworzy prace plastyczne w japońskim klimacie. Jego działalność propagująca kulturę Japonii ma wielu sympatyków i zyskała uznanie m.in. Ambasady Japonii w Polsce. Prowadzi warsztaty artystyczne, prelekcje, wykłady, pokazy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ma na swoim koncie 4 tomiki wierszy, 120 wystaw indywidualnych i ponad 130 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność twórczą. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

 

Milena Żółkowska

Urodzona w Szczecinie, Wrocławianka z wyboru. Absolwentka filologii japońskiej oraz marketingu ze specjalizacją kreowania marki. Łącząc oba kierunki, zajmuje się badaniem wpływu kultury japońskiej na rodzimą i światową gospodarkę oraz analizuje jej znaczenie w kształtowaniu zachowań społecznych. Będąc jeszcze na studiach prowadziła grupy językowe oraz poprowadziła wykład nt. religii w Japonii studentom Kulturoznawstwa na UWr. Na wrocławskim Festiwalu Podróżniczym „Równoleżnik Zero” opowiadała o szeroko rozumianej kulturze japońskiej.

Organizatorzy: Instytut Studiów Azjatyckich, Klub "Pod Kolumnami"

Termin: 2 - 31 października 2015 r.

Wernisaż: 2 października, godz. 18:00, wstęp wolny

 

Szczegóły dotyczące pozostałych wydarzeń odbywających się w ramach miesiąca kultury japońskiej będą na bieżąco publikowane na stronach:

www.kolumny.art.pl

https://www.facebook.com/InstytutStudiowAzjatyckich

https://www.traditionrolex.com/30