Arkadiusz Podniesiński. Afrykańskie portrety. Galeria Ring

2015-08-18  11:01

Wystawa Arkadiusza Podniesińskiego (podróżnika i fotografa) przedstawia serię fotografii – portretów przedstawicieli dziko żyjących afrykańskich plemion, które autor wykonał w trakcie półrocznej podróży dookoła Afryki, w 2012 r.

Na wystawie zobaczyć będzie można przedstawicieli różnych plemion afrykańskich, w różnym wieku, o różnym statusie społecznym, wyznających różne kanony piękna, ukazanych w typowych dla siebie strojach i ozdobach. Zobaczymy m.in. kobiety z plemienia Mursi, które już jako małe dziewczynki wkładają sobie w dolną wargę gliniane talerzyki, kobiety z plemienia Datoga zdobiące twarze tatuażami w postaci sieci kropek wokół oczu czy przedstawicielki plemienia Himbe, charakteryzujące się skórą w kolorze ochry. Portrety wyróżnia niepowtarzalny klimat, a bohaterowie zdjęć prezentują się dumnie, odbiegając od stereotypowych przedstawień mieszkańców Czarnego Lądu.

O autorze i projekcie

 

Wiara w duchy to absolutnie niezbędne preludium do powstania religii i jest pierwszym stadium jej rozwoju” (Edward Burnett Tylor).

Duchy, magia, czary i zaklęcia – wszystkie te wyrazy kojarzą się nam z religijnymi, rytualnymi obrzędami, krwawymi ceremoniami i tajemniczymi miksturami. Z obrzędami związanymi ze śmiercią i ponownym narodzeniem, czczeniem rozmaitych bogów, zwierząt i przedmiotów. Odczytywaniem i przekazywaniem wiadomości od bogów i przodków.

Poznanie rdzennych mieszkańców, wyznających breitling replica watches animizm, najstarszą i najpierwotniejszą formę wierzeń religijnych to główny powód podróży autora po Afryce. Utrwalenie w cyfrowej pamięci aparatu spotkanych ludzi, by w ten sposób przedłużyć ich istnienie. Ocalenie od zapomnienia ich religijnych praktyk i wierzeń, przez wiele dziesięcioleci naznaczanych „prawdą” narzucaną przez chrześcijańskich inkwizytorów, islamskich najeźdźców, a ostatnio nadgorliwych misjonarzy. Poznanie tubylców, jeszcze do niedawna żyjących w całkowitej izolacji, a teraz – poprzez coraz większy napływ turystów – powoli tracących swoje tradycyjne umiejętności i wiedzę, swoją naturalność i pierwotność, kulturę i tradycję.

W 2012 r. Arkadiusz Podniesiński objechał dookoła Afrykę, rozpoczynając swój najnowszy projekt fotograficzny zatytułowany „Zagubione Dusze – ukryty świat animizmu”. Kontynuuje go nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, wracając kilkukrotnie do Afryki w latach 2014-2015. Zamiarem autora jest odnalezienie dziko żyjących plemion oraz wykonanie ich przedstawicielom portretów studyjnych. Chodzi o przedstawienie ich w naturalny, bardzo dystyngowany i bogaty wizualnie sposób, odmienny od powszechnie spotykanego w fotografii afrykańskich plemion kontekstu brudu i ubóstwa. Długi pobyt w każdym miejscu umożliwił autorowi nawiązanie bliższego kontaktu z fotografowanymi postaciami, dzięki czemu mógł dokładnie wytłumaczyć im cel wizyty oraz uzyskać ich zgodę i zaangażowanie przy wykonywaniu sesji zdjęciowych. Użycie studyjnego oświetlenia pozwoliło dodatkowo podkreślić wyjątkową urodę i strój fotografowanych osób oraz zamknąć projekt w jedną, wizualnie spójną całość. Tym co łączy przede wszystkim utrwalonych na zdjęciach ludzi to wyznawana przez nich religia – animizm.

Arkadiusz Podniesiński - ur. 1972, podróżnik, nurek techniczny i fotograf. Z fotografią zetknął się w wieku 9 lat, gdy na Pierwszą Komunię Świętą otrzymał swój pierwszy aparat - Smienę 8M. Od tego czasu nigdy nie rozstaje się ze sprzętem fotograficznym, chociaż od czasu do czasu zamienia go na kamerę, którą przez kilka lat zabierał nawet pod wodę, odkrywając pasjonujące historie okrętów zatopionych podczas II wojny światowej. Efektem tych fascynacji są dwa filmy dokumentalne: „Wraki Bałtyku” (2007) oraz „Nurkowania techniczne” (2008). Autor licznych artykułów i zdjęć w prasie drukowanej i internetowej (FOCUS Historia, CKM, Voyage, Dziennik.pl) oraz filmów dokumentalnych i reportaży (TVN24, PLANETE).

Arkadiusz Podniesiński woli odkrywać świat i poznawać historię „na żywo” niż studiować podręczniki. Szczególnie upodobał sobie trudnodostępne, odległe, niebezpieczne, a przez to rzadko odwiedzane miejsca. Od 2008 r. regularnie odwiedza Czarnobylską Strefę Wykluczenia, poszukując w opuszczonych miejscach śladów minionej epoki komunistycznej ideologii i propagandy, jeszcze nie tak dawno – symbolu marzeń i wiary w potęgę atomu, a obecnie – ludzkiej tragedii. Efektem samotnych podróży po skażonej strefie są setki zdjęć przedstawiających postępującą dezintegrację tego obszaru oraz dwie części filmu dokumentalnego zatytułowanego „Alone in the Zone” (2011 i 2013). 

 

Wystawa: Arkadiusz Podniesiński. Afrykańskie portrety.

Termin: 18.08.2015 – 6.09.2015 r.

Ekspozycja: Galeria Ring (Rynek 12), Legnica

Spotkanie z autorem i projekcje filmu z podróży: 21.08.2015 (piątek), godz. 17.30

Wernisaż: 21.08.2015 (piątek), godz. 18.15

Wstęp wolny

Cartier Replica Watches

 

https://www.traditionrolex.com/30