SZOA SHOW. Parodia makabryczna. Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu

2015-06-10  12:41

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zaprasza  na spektakl „SZOA- SHOW. Reżyseria i scenografia: Awiszaj Hadari.  "Szoa Show, czyli parodia makabryczna" to cepeliowa opowieść o „pociesznym Żydku”, który liczy pieniądze w sieni,  w  rękach izraelskiego reżysera Awiszaja Hadariego, staje się bolesną farsą o współczesnym Hiobie i człowieczeństwie. Sztuka jest adaptacją "Dziejów Tewji Mleczarza" - prozy Szolema Alejchema, będącej opowieścią o biednym Żydzie, który marzy o bogactwie i targuje się z Bogiem. 

Poza tym, podobnie jak w przypadku biblijnego Hioba, jego wiara jest nieustannie wystawiana na próbę. Nieszczęścia, jakie spotykają Tewjego i jego rodzinę (żonę i pięć córek) zamiast załamywać głównego bohatera, utwierdzają go tylko w przekonaniu o nieuchronności losu i mocy Woli Bożej. Kiedy mleczarz zostaje oszukany i traci wszystkie pieniądze, kiedy jego córka poślubia biednego krawca, mimo że chce się z nią ożenić najbogatszy Żyd we wsi, kiedy inna z córek popełnia samobójstwo, nawet kiedy na polecenie carskich żołnierzy Żydzi muszą opuścić Anatewkę, a żona Tewjego umiera - on wszystko potrafi wytłumaczyć sobie cytatami z Biblii i Midraszy. Postać Tewji Mleczarza zazwyczaj nie jest kojarzona z bohaterem książki Alejchema, ale z główną postacią nagrodzonego Oscarem musicalu "Skrzypek na dachu" z muzyką Jerry’ego Bocka, słowami Sheldona Harnicka i librettem Josepha Steina. To właśnie z tego filmu pochodzi funkcjonujący w powszechnej świadomości stereotypowy obraz Żyda - upartego i zabawnego grajka, a jednocześnie religijnego człowieka, który mimo niepowodzeń losu pielęgnuje w sobie radość życia. Tak skonstruowany portret Tewjego popkultura bardzo łatwo przyswoiła sobie jako idealną przeciwwagę dla traumy Holokaustu, który stanowi wspólne doświadczenie narodów Europy.
Nietrafny tytuł spektaklu Hadariego sugeruje, że parodia dotyczy właśnie tematu Zagłady. Tymczasem reżyser trawestując "Skrzypka na dachu", odziera go z żydowskiej rodzajowości, dodaje pominięte przez Bocka i Steina wątki śmierci córki oraz żony i wrzuca głównego bohatera w wir rzeczywistości kabaretowej, której estetyka czerpie z rewii oraz makabreski. Widzowie, którzy spodziewają się usłyszeć w spektaklu musicalowe szlagiery, będą zawiedzeni. Oprócz sparodiowanej melodii z piosenki "Gdybym był bogaty", na próżno szukać w spektaklu innych utworów ze "Skrzypka na dachu". Awiszaj Hadari stawia pytanie o człowieczeństwo, które znajduje się pod maskami kreowanych na scenie postaci. Widz może zastanowić się, na ile losy biednego mleczarza, a jednocześnie losy narodu żydowskiego, są parabolą jego własnego życia; jak bardzo uwierzył w lukrowany obraz Żyda, utrwalony w musicalowych realizacjach, a na ile pozwolił się uwieść martyrologicznemu dyskursowi o polsko-żydowskich relacjach...

"Szoa Show - parodia makabryczna" to w opinii recenzentki spektaklu Magdy Schpecht pełne humoru i napięcia, atrakcyjne wizualnie widowisko, którego sfera znaczeń buduje się w kontekście pozateatralnym i dla każdego z widzów kształtuje się indywidualnie.

 

Na motywach utworów:

„Dzieje Tewje Mleczarza” Szolema Alejchema w tłumaczniu Anny Dreslerowej

„Requiem” Hanocha Levina w tłumaczeniu Awiszaja Hadari

„Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego

„Fiddler on the Roof” Sheldonia Harnicha Josepha Steina

 

13 czerwca 2015 / sobota /  godz. / 19.00 / Scena Kameralna

14 czerwca 2015 / niedziela / godz. / 18.00 / Scena Kameralna


REZERWACJA BILETÓW:

74 64 88 301-03; http://bilety.teatr.walbrzych.pl/

https://www.traditionrolex.com/30